محمد محمدی/به گزارش پایگاه خبری۲٠۲٠، وحید شمسایی سرمربی تیم ملی فوتسال روز دوشنبه در برنامه ۲٠۲٠ حاضر شد و با ادبیاتی عجیب و غیر مستقیم به یکی از پیشکسوتان فوتسال که به نظر می رسد با توجه به صحبتهای حسین شمس سرمربی سابق تیم ملی، منظور شمسایی وی بوده است.اینکه چرا شمسایی در یک برنامه تلویزیونی به  این پیشکسوت فوتسال حمله کرده توسط تیم کارشناسی ۲٠۲٠ واکاوی شده است.

در تمامی رشته های ورزشی پیشکسوتان دلسوز  و به قولی مو سپیدان هر رشته در طول زمان آمادگی یک تیم برای حضور در رقابتی مهم، اقدام به مصاحبه و بیان نظرات خود با رسانه ها می کنند.

تیم ملی کشورمان پس از ناکامی در جام ملت های آسیا در سال گذشته در تورنمنت های خوبی از جمله تایلند، برزیل و دو بازی دوستانه با روسیه در لار حضور پیدا کرد.تاکید بر جوانگرایی اشتباه بود

حسین شمس که از وی بعنوان پدر فوتسال ایران یاد می شود در خردادماه سال جاری پس از درخشش تیم ملی امید در کافا طی مصاحبه ای درباره شعار جوانگرایی توسط شمسایی در تیم ملی گفت: نباید از روز اول روی شعار جوانگرایی تاکید زیادی می‌شد و گفتن این حرف اشتباه بود. اصغر حسن‌زاده در حال حاضر به عنوان گرانترین بازیکن و مهدی جاوید دومین بازیکنان گران ایران هستند، همیشه تلفیقی از باتجربه‌ها و بهترین‌ها و چند جوان می‌توانند تیم ملی یک کشور را تشکیل دهند. وقتی که گرانترین‌ها و بهترین‌ها در تیم ملی حضور ندارند این موضوع سؤال برانگیز و جای حرف بسیار دارد.

وی در ادامه گفته بود: در رابطه با این موضوع و حضور حسن‌زاده و جاوید با شمسایی صحبت کردم و گفتم اینها در آسیا می‌توانند به تیم کمک کنند. در هر صورت سرمربی تیم ملی تصمیمی گرفته بود و آن تصمیم قابل احترام برای همه بود. اما متأسفانه این تصمیم باعث شد ما قهرمانی جام ملت‌ها را بعد از چند سال از دست بدهیم و اگر در بازی فینال چند بازیکن باتجربه داشتیم به راحتی می‌توانستیم ژاپن را شکست دهیم. جوانگرایی یعنی همین که تیم ملی امید در مسابقات کافا حضور دارد. به نظر من حضور بازیکنان باتجربه و پا به سن گذاشته و در صورتی که شایستگی داشته باشند منعی ندارد در تیم ملی حضور داشته باشند و شمسایی می‌تواند از این بازیکنان استفاده کند.


ریکاوری خوبی مقابل روسیه نداشتیم

تیم ملی کشورمان در آذر ماه دو دیدار دوستانه با روسیه در لارستان فارس انجام داد که در دیدار اول با نتیجه ۳_۲ به برتری رسید و دیدار دو را با نتیجه سنگین ۵_۳ واگذار کرد.

شمس نیز در این رابطه عنوان کرده بود: در مسابقه اول ما بازی را خوب شروع کردیم و سه گل هم جلو افتادیم، اما مقابل بازی ۵ نفره تیم روسیه هیچ برنامه‌ای نداشتیم. دو گل خوردیم و اگر یک دقیقه دیگر بازی طول می‌کشید، شاید بازی مساوی می‌شود. حدودا ۱۵ ساعتی بین دو بازی اول و دوم زمان بود، تیم ما به هیچ وجه ریکاوری خوبی نداشت، درست برعکس روسیه. همچنین آنالیز خوبی هم از حریف خود نداشتیم. ما کاملا چه در دفاع و چه در حمله، روی پاورپلی ضعف داشتیم. قطعا در این مورد باید بیشتر برنامه بگذاریم و تمرین کنیم.
با آدم های معلوم الحال کاری ندارم

وحید شمسایی سرمربی تیم ملی در واکنش تندی به  صحبت های شمس اظهار داشت: من زیاد با آدم‌های معلوم‌الحال کاری ندارم که چه می‌گویند. این افراد جز اراجیف چیز دیگری نمی‌گویند. برای من مهم این است که موضوعات فنی را برطرف کنم. من اشکال هم دارم و این موضوع را پیش از این هم گفتم. آدم‌هایی هستند که موقعیت‌ خودشان از همه چیز، از کشور، از آن رشته و ... مهم‌تر است. این افراد معلوم‌الحالند. از روز اول با همه افراد مشخص‌شده برخورد می‌کنند. این افراد برای من جایگاهی ندارند و حرفشان هم برای من پشیزی ارزش ندارند. خودشان به دفعات به روسیه باختند و یک مساوی هم نداشتند. یک گوشه نشستند و می‌گویند لنگش کن. برای رسیدن به اهداف و جایگاه خودشان دست به هر کاری می‌زنند. هر مدیر جدیدی آمده،‌ با آن‌ها رفیق شدند چون پست و مقام برایشان مهم است.

شمسایی افزوده بود: کسی برای من ارزش دارد که بیاید و دلسوزانه نظر بدهد و گرنه همه این آدم معلوم الحال را می‌شناسند و می‌دانند او امروز با تو خوب است و فردا با تو بد می‌شود. این آدم هیچ جایگاه برای من نداشته و ندارد. در گذشته هم اگر اسمی برای خود داشته، به واسطه کسانی بوده که برای تیم ملی تلاش کردند و اسم این آدم را بالا بردند. همه می‌دانند او چیزی در چنته ندارد.

شمسایی نگران عدم حضور لژیونرها نباشد

ماجرای حضور لژیونرهای فوتسال در جام ملت‌های آسیا ۲٠۲۴ که در لالیگای اسپانیا توپ می‌زنند باعث شده شمس در گفت و گویی بیان کند: فوتسال ایران از صدها فوتسالیست با استعداد و با نبوغ بالا بهره می‌برد و هرگز وابسته به بازیکنی نبوده است. اگرچه باید در نظر داشته باشیم، که تک تک لژیونرهای ایرانی فوق‌العاده هستند اما اگر نگاهی به ادوار مختلف تاریخ بیندازید، بارها پیش آمده که ستاره‌ها در تورنمنت‌هایی تیم ملی فوتسال را همراهی نکردند اما بازیکنان جایگزین عالی عمل کرده و نتیجه گرفته‌ایم.

پیشکسوت فوتسال خاطرنشان کرده بود: به هر حال اگر مدیران پالما موافقت کنند که بسیار خوب و معرکه می‌شود اما اگر با مخالفت آن‌ها مواجه شویم، نباید چندان هم نگران این مسئله بود و می‌توان از دل لیگ، بازیکنان بسیار خوبی را انتخاب و عازم جام ملت‌های آسیا کنیم. باید بگویم عقاید شخصی‌ام است، غیبت بازیکنان لژیونر نباید نگران کننده باشد و تمرکز مربیان تیم‌ملی را مخشوش کند. زیرا فوتسال مملو از ستاره‌‌هاست که می‌توانیم به راحتی جای هر بازیکنی را پُر کنیم. اگر می‌خواهیم مسیر ترانسفر فوتسالیست‌های کشورمان به اسپانیا و سایر تیم‌های بزرگ اروپایی هموار باشد و نگاه ویژه‌ای به ما داشته باشند، نباید به هیچ وجه با آن‌ها وارد دعوا و چالش شویم، چون آن‌ها مقصر تقویم جام ملت‌های آسیا نیستند و در اصل باید به منافع خودشان فکر کنند.

این مدرس فوتسال آسیا اظهار امیداری کرده بود که آقای اصولی و اعضای فدراسیون با تعامل بیشتری با فدراسیون فوتبال اسپانیا و باشگاه‌های اسپانیایی، آن‌ها را نسبت به حضور ملی‌پوشان متقاعد نمایند. تا به این لحظه هم، کمیته فوتسال برای تیم ملی بابت بازی‌های دوستانه سنگ تمام گذاشته است.بعضی از آدم ها خائن هستند

اما وحید شمسایی در واکنشی عجیب به این صحبت ها گفت: من همیشه مدیون فوتسال بودم و خادم این رشته و مردم ایران هستم. نه وعده دادم، نه حرفی زدم، اما بعضی از آدم‌ها خائن هستند و به راحتی می‌گویند این 4 لژیونر هم نباشد مشکلی نداریم. مگر می‌شود از 4 بازیکن مطرح فوتسال آسیا گذشت؟ این حرف‌ها چه هست که می‌زنند؟ من به صراحت می‌گویم به این 4 لژیونر در بازی‌های آسیای نیاز دارم.

واکنش های شمسایی حتی به برنامه ۲٠۲٠ هم کشیده شد و در این برنامه گفت: این عزیز، خود را سردمدار، کوتاه و بلند فوتسال می‌داند! بنده خدا، خودش از کسایی است که می‌گوید من سردمدار فوتسالم و بلندم و کوتاهم و... فشار می‌گذارد. آقا تو رو قرآن، خائن نباشیم. من مهمانم به عنوان سرمربی تیم‌ملی. ببخشید به عنوان خادم فوتسال. یک روزی بازیکن تیم ملی بودم و پیراهن تیم ملی را بر تن می‌کردم و برای من هزینه شده، امروزم به عنوان مربی بالای سر این مجموعه هستم.

احترام پیشکسوت واجب است صحه صدر پیشه کنید

صحبتهای حسین شمس بعنوان یکی از پیشکسوتان و مدرسین بنام فوتسال آسیا یک امر طبیعی در هر رشته ورزشی بوده و او نیز بعنوان یک کارشناس نظر شخصی خود را داده است و اگر  هم صحبتی کرده به جهت دلسوزی و موفقیت تیم ملی بوده و این موضوع یک امر طبیعی در ورزش دنیاست که بهتر است شمسایی سرمربی تیم ملی کمی صحه صدر خود را بالا ببرد و با صبر حوصله و گرفتن نتیجه، جواب منتقدان خود را بدهد.انتهای پیام/مطالب مرتبط