سرمربی ایرانی تیم ملی فوتسال کویت، پیدا کردن استعداد و سن بالای بازیکنان این کشور را مهمترین مشکلات خود در کویت برشمرد.
ناظم‌الشریعه: کویت استعدادهای کم و بازیکنان مُسنی دارد/ زنگ خطر برای فوتسال ایران به صدا درآمده است

به گزارش پایگاه خبری ۲٠۲٠، محمد ناظم‌الشریعه درباره وضعیت تیم ملی فوتسال کویت با سرمربیگری او مهیای حضور در جام ملت‌های آسیا می‌شود، گفت: کویت امکانات خوبی دارد و مدیران فدراسیون فوتبال این کشور، فوتسال را می‌فهمند. یافتن استعداد مشکل بزرگ ماست و بازیکنان زیادی در کویت پیدا نمی‌شود. کشف استعداد دشوار است و تنها هشت باشگاه در این کشور فعالیت می‌کنند که همه آنها دولتی و در لیگ برتر هستند. باید از این هشت تیم بازیکن پیدا کنیم.

بیشتر بازیکنان کویتی مُسن هستند؛ باشگاه‌ها به جوانان میدان نمی‌دهند
وی با انتقاد از عدم وجود جوانگرایی در فوتسال کویت بیان کرد: بیشتر بازیکنان کویتی مُسن هستند و باید دنبال بازیکنان جوان بگردیم. سن تیم‌های باشگاهی کویت بالاست و مجبور شدیم 50 تا 60 درصد تیم ملی را تغییر بدهیم. باشگاه‌ها به بازیکنان جوان میدان نمی‌دهند و عمدتاً از بازیکنان خارجی خود استفاده می‌کنند. مربی هفت تیم از هشت تیم لیگ برتری، خارجی هستند و این باشگاه‌ها به فکر آینده فوتسال کویت نیستند.

مسیر سختی برای صعود به جام ملت‌های آسیا داشتیم
سرمربی تیم ملی کویت با اشاره به کار نه چندان سخت تیمش برای راهیابی به جام ملت‌های آسیا عنوان کرد: لیگ برتر کویت از هفته گذشته آغاز شد که تلاش می‌کنیم بهترین‌ها را انتخاب کنیم. جوانانی آوردیم و سه ماه تمرین پُرفشار داشتیم. مسیرمان برای صعود به جام ملت‌های آسیا دشوار بود، اما خدا را شکر صعود کردیم. کارمان را برای جام ملت‌های آسیا از ابتدا شروع می‌کنیم.

فوتسال , تیم ملی فوتسال ایران , محمد ناظم‌الشریعه ,

کویتی‌ها می‌گویند روی دروازه ازبکستان «پِخ» هم نکردیم!
ناظم‌الشریعه با بیان اینکه بارقه‌های امید در کویت دیده می‌شود، تصریح کرد: کویت در مرحله یک چهارم نهایی دوره گذشته جام ملت‌های آسیا، با نتیجه 3 بر صفر مغلوب ازبکستان شد و خودشان می‌گفتند «پِخ» هم روی دروازه ازبکستان نکردیم! با این حال ما دیدار دوستانه‌ای با ازبکستان داشتیم و در فاصله 18 ثانیه تا پایان مسابقه، با نتیجه 4 بر 3 از این تیم جلو بودیم. خودشان توقع بالایی دارند، اما واقعیت را می‌دانند و اطلاع دارند که با کمبود استعداد مواجه هستیم.

بازیکن کویتی که پدرش در کشور دیگری به دنیا آمده، خارجی محسوب می‌شود!
وی در مورد احتمال روی آوردن کویت به استفاده از بازیکنان خارجی لیگ برتر این کشور و صدور پاسپورت کویتی برای آنها خاطر نشان کرد: کویتی‌ها بسیار ملی‌گرا هستند و می‌گویند بازی در تیم ملی، حق بازیکنان این کشور است. کویتی‌های زیادی هستند که پدر آنها متولد کشوری دیگر است، اما خارجی محسوب می‌شوند! چند بازیکن فوتبال خوب کویتی سراغ دارم که به همین خاطر نمی‌توانند برای تیم ملی این کشور بازی کنند.

مسئولان کویتی از عملکرد ما راضی هستند
سرمربی تیم ملی فوتسال کویت درباره دوره آینده جام ملت‌های آسیا که انتخابی جام جهانی 2024 به شمار می‌رود، عنوان کرد: کسب سهمیه جام جهانی بسیار دشوار است و برای آن باید چند سال تمرین کنیم. وقتی عملکرد خوبی دارید، انتظارات از شما بالا می‌رود. با این حال با برنامه یک ساله نمی‌توان کار خاصی کرد. با نتایجی که تاکنون گرفته‌ایم، مسئولان از عملکرد ما راضی هستند. تا جام ملت‌ها اردوهای خوبی خواهیم داشت و در بازی‌های داخل سالن آسیا شرکت می‌کنیم.

فوتسال , تیم ملی فوتسال ایران , محمد ناظم‌الشریعه ,

افغانستان تیم دوم ایران است و به قطب آسیا تبدیل می‌شود
ناظم‌الشریعه با تمجید از شاگردان مجید مرتضایی خاطرنشان کرد: افغانستان تیم دوم ایران محسوب می‌شود و بازیکنان زیادی از این کشور، در لیگ ایران به میدان می‌روند. افغانستان در آینده‌ای نه‌چندان دور، به رقیبی قوی برای ما تبدیل می‌شود و قطب آسیا خواهد بود.

زنگ خطر برای فوتسال ایران به صدا درآمده است
وی در پاسخ به این پرسش که چه هدفی را در جام ملت‌های آسیا دنبال می‌کند، گفت: هدف خاصی نداریم و مطابق برنامه‌ریزی جلو می‌رویم. بازی با تیم‌های قدرتمند دشوار است، اما به سطح تیم شما کمک می‌کند؛ شاید بهتر باشد با ایران همگروه شویم. فوتسال آسیا بسیار سخت شده است و ایران برای موفقیت باید مطابق برنامه جلو برود. اگر بی‌برنامه باشیم، مشکل خواهیم داشت؛ همانطور که دوره گذشته را از دست دادیم. به نظرم زنگ خطر برای ایران به صدا درآمده است.

دنبال قهرمانی آسیا باشیم، جام ملت‌های آسیا را از دست می‌دهیم
سرمربی تیم ملی فوتسال کویت با اشاره به دو دوره ناکامی ایران در قهرمانی جام ملت‌های آسیا اظهار داشت: ایران یک بار (سال 2012) به قهرمانی آسیا نرسید و گفتیم زنگ خطر به صدا درآمد. کسی به این حرف گوش نکرد و سال 2014 هم قهرمان نشدیم. اگر دنبال قهرمانی آسیا باشیم، جام ملت‌های آسیا را از دست می‌دهیم، اما اگر برای قهرمانی جهان بجنگیم، در آسیا سلطنت می‌کنیم. لیگ برتر ایران خیلی جوان شده است که این جوانگرایی به فوتسال ما کمک می‌کند.

انتهای پیام/مطالب مرتبط