سرمربی ایرانی تیم ملی فوتسال افغانستان پس از تاریخ‌سازی با این تیم، مدعی شد که شاگردانش ۵۰ رتبه در رده‌بندی تیم‌های ملی فوتسال جهان صعود کرده‌اند.
مرتضایی: افغانستان ۵۰ پله در رده‌بندی تیم‌های ملی فوتسال صعود کرد/ خوش‌شانس باشیم به جام جهانی می‌رسیم

به گزارش پایگاه خبری۲٠۲٠، مجید مرتضایی درباره صعود تیم ملی فوتسال افغانستان به مسابقات جام ملت‌های آسیا برای اولین بار در تاریخ این رقابت‌ها، گفت: با پتانسیلی که در بازیکنان افغانستانی دیدیم و مذاکراتی که با فدراسیون فوتبال این کشور داشتیم، تصمیم به همکاری با افغانستان گرفتم. از بهمن 1401 برنامه بلندمدتی تدارک دیدیم و بازیکنان مختلف را در افغانستان و لیگ مهاجرین در ایران ارزیابی کردیم.

50 پله در رده‌بندی جهانی صعود کرده‌ایم
وی در مورد روند کاری خود در افغانستان بیان کرد: حدود 60 بازیکن به اردوی تیم ملی دعوت کردیم و از فروردین در مشهد اردو زدیم. سه بازی دوستانه با لبنان داشتیم که ما را خیلی امیدوار کرد و در تورنمنت کافا بعد از ایران نایب قهرمان شدیم. تیم ملی افغانستان با گذشت زمان هماهنگ‌تر شد و تاکنون 50 پله در رده‌بندی جهانی صعود کرده‌ایم. اهالی فوتسال آسیا روی افغانستان حساب نمی‌کردند، اما عربستان و ماکائو را شکست دادیم و به جام ملت‌های آسیا صعود کردیم.

جایگاه واقعی ما سید چهارم نبود
سرمربی تیم ملی افغانستان با اشاره به سیدبندی جام ملت‌های فوتسال آسیا خاطر نشان کرد: با وجود همه پیروزی‌هایی که کسب کردیم، افغانستان در سید چهارم قرار گرفت. این سیدبندی بر مبنای عملکرد تیم‌ها در دوره گذشته مسابقات انجام شد و ما باید در سید دوم قرار می‌گرفتیم. هر گروهی که افغانستان در آن قرار بگیرد، یکی از گروه‌های دشوار جام ملت‌های آسیا خواهد بود و سید چهارم جایگاه واقعی ما نبود.

فوتسال , جام ملت‌های فوتسال آسیا ,

اردوها با هزینه شخصی یک نفر انجام می‌شود
مرتضایی در پاسخ به این پرسش که آیا فدراسیون فوتبال افغانستان امکانات لازم را برای تیم ملی فوتسال این کشور فراهم کرده است یا خیر، اظهار داشت: در بخش‌هایی چون سخت‌افزار که مسائل مالی در آن مؤثر نیست، فدراسیون عملکرد بسیار خوبی داشته است. همچنین یک فرد مقیم افغانستان به‌عنوان اسپانسر حمایت خوبی از تیم ملی داشته است و اردوها با هزینه شخصی او برگزار می‌شود.

فیفا هزینه‌ها را به هتل اردوی ما پرداخت می‌کند
وی با اشاره به تأثیر تحولات سیاسی افغانستان طی سال‌های اخیر بر برنامه‌های تیم ملی فوتسال این کشور تصریح کرد: فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) هنوز در مرحله پذیرش فدراسیون فوتبال افغانستان است و مثلاً هزینه اردوها را مستقیماً به هتل پرداخت می‌کند. پولی از فیفا به حساب فدراسیون افغانستان واریز نمی‌شود. مدیر سایت فدراسیون فوتبال افغانستان و دبیرکل فدراسیون تا مدتی قبل در آلبانی حضور داشت و خزانه فدراسیون در اختیار او بود.

پیشرفت فوتسال افغانستان نسبت به ساختار این کشور خیلی جلوتر است
سرمربی تیم ملی فوتسال افغانستان در مورد حل قریب‌الوقوع مشکلی که برای فدراسیون فوتبال این کشور ایجاد شده است، یادآور شد: پس از نامه‌نگاری با فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا و تأیید این دو نهاد، تحریم‌های تحمیل شده بر افغانستان برداشته شد. پیشرفت افغانستان در فوتسال، نسبت به ساختار و شکل کار انجام شده در این کشور خیلی جلوتر است و توقعات را میان مردم بالا می‌برد.

فوتسال , جام ملت‌های فوتسال آسیا ,

ادعا می‌کنم که می‌توانیم تیم‌های شرق آسیا را ببریم
مرتضایی درباره احتمال همگروهی افغانستان با تیم ملی کشورمان گفت: ایران بزرگترین رقیب افغانستان و تیم اول آسیاست و به نظرم دیدار با این تیم اتفاق خوبی محسوب می‌شود. ما تاکنون با تیم‌های شرق آسیا مانند تایلند و اندونزی بازی کرده‌ایم و می‌توانم ادعا کنم که می‌توانیم این تیم‌ها را شکست بدهیم. در 19 بازی اخیر فقط دو بار شکست خوردیم که یکی مقابل ایران رقم خورد و یک بار برابر تایلند در حضور پنج هزار هوادار این تیم باختیم.

خوش‌شانس باشیم، به جام جهانی صعود می‌کنیم
وی با بیان اینکه افغانستان پس از حضور در جمع 16 تیم برتر آسیا از کلاس متفاوتی بهره می‌برد، عنوان کرد: خواسته‌هایی از فدراسیون و اسپانسر تیم ملی داریم که در صورت تحقق آن،‌ می‌توانیم در میان چهار تیم نهایی جام ملت‌های آسیا قرار بگیریم و به جام جهانی صعود کنیم. افغانستانی‌ها دوست داشتند تیم ملی به جام ملت‌های آسیا صعود کند، اما توقع من و مجموعه کادر فنی بیشتر است و انتظار داریم به جام جهانی صعود کنیم. اگر خوش‌شانس باشیم، این اتفاق می‌افتد.

مدال نقره کافا، اولین عنوان افغانستان در ورزش تیمی بود
سرمربی تیم ملی افغانستان با بیان اینکه تیمش برای حضور باثبات در میان چهار تیم برتر آسیا به دو سال کار مداوم نیاز دارد، بیان کرد: این اتفاق برای افغانستان که نایب قهرمانی ما در تورنمنت کافا اولین مدال رشته‌های تیمی این کشور بود، یک اتفاق نادر محسوب می‌شود. ایران کمک زیادی به پرورش بازیکنان افغانستانی کرده است و شش بازیکن ما در لیگ ایران بازی می‌کنند. هر بازی این لیگ، تجربه یک بازی ملی را برای بازیکنان افغانستان به ارمغان می‌آورد. وحید شمسایی هر کمکی از دستش برآمده، برای فوتسال افغانستان انجام داده است.

انتهای پیام/مطالب مرتبط